wtorek, 29 marca 2016

4 tydzien miotu D Bugari

Szczenięta rozpoczęły 4 tydzień życia :)

Chłopak 1 


















Chłopak 2
D24



















Chłopak 3
D 24


















Chłopak 4
D24



































Poszły na wycieczkę do pokoju Jasia i były bardzo dzielne i ciekawskie:) 


Zaczęły wychodzić na zewnątrz. Oto pierwsza wizyta na trawkę w Wielkanoc.

Poznały swoją babcię Roxy która na czas pobytu Guerry u nas jest na wakacjach u mojej mamy. Babcia bardzo polubiła swoje wnuczki, a maluszki też ją pokochały :)















D25

Mama mówi że jesteśmy nie grzeczni...
Film o 1 i jak się szalikiem bawił(y) i jak był pierwszy raz w kotłowni











Film o 4
















czwartek, 24 marca 2016

3 tydzien miotu D Bugari


Pierwsze nieudolne próby wystawiania, w kiepskim świetle i bez pomocy... Ale lepszy rydz niż nic :)
Chlopak 1 21 dni

Chlopak 2 21 dni Ulubieniec Jasia

Chlopak 3 21 dni

Chlopak 4 21 dni

Chlopak 2 i zwiedzanie salonu dzien 21

21 dzień - już niedługo wyskoczymy stąd 




 17 dni

Ch.1 Z Igorkiem


16 dni 




poniedziałek, 21 marca 2016

ACD jako pies do sportu i pracy

Ogromne podziękowania dla właścicieli szczeniąt z mojej hodowli Bugari Fci za poświęcenie czasu i odpowiedź na ankietę mającą służyć napisaniu artykułu na temat rasy Australian Cattle Dog jako psie do sportu i pracy. Pozwoliłam sobie zamieścić Wasze opinie na temat rasy na mojej stronie, mam nadzieję, że pomogą innym ludziom zrozumieć czego można oczekiwać od ACD i podjąć słuszną decyzję przy poszukiwaniu szczenięcia do pracy i sportu oraz do towarzystwa.
Jestem również bardzo wdzięczna za cały czas jaki poświęcanie w ich wychowanie i szkolenie. Jestem z nich dumna co nie byłoby możliwe bez Was.

Huge thanks to the owners of puppies from my kennel Bugari Fci for taking the time to answer the survey which is to help in writing article about Australian Cattle Dog as a breed for sports and work. I let myself post your opinions on the breed on my website. I hope it will help other people to understand what they can expect from the ACD breed and allow them to take proper decision when searching for a puppy for sport or work and as a companion. 

I am also very grateful for all the time you devote to their training. I am proud of them which would not be possible without you.
_________

ACD jako pies do sportu i pracy


Zostałam poproszona przez p. Urszulę Charytonik o przesłanie  ankiety do ludzi, którzy  mają  szczenię  z mojej hodowli BUGARI FCI i uprawiają  sporty kynologiczne lub z nimi pracują. Ankiety mają pomóc  w napisaniu artykułu do Dog and Sport o rasie Australian Cattle Dog jako psie do sportu i pracy - oczywiście zostały  wysłane  również  do właścicieli ACD z innych polskich hodowli.

Poniżej zamieszczam ankiety, które otrzymałam  od właścicieli  moich szczeniąt  aktywnych w sporcie lub pracy. Mam nadzieję, że  pomogą zainteresowanym szczenięciem rasy ACD w zrozumieniu jakimi cechami charakteryzuje się  ACD, jakie są  jego wady i zalety w sporciu i codziennym yciu oraz czy to jest "to" czego szukają w swoim przyszym psie i czy będą umieli sprostać przedstawicielowi rasy.



Guerra podczas gruzowego treningu ratowniczego z MCGPR























BARBARA GREL, KRAKÓW

http://cave-canem.wix.com/szkolenia
http://www.mcgpr.pl

Guerra - Ch PL Armada of Love Bugari  Pies Ratowniczy Gruzowy & Terenowy I stopnia, RH-FL B, RH-T A, PT 2
Matka:  Roxy - Ch Va Bene Joyride PT, PTT1
Ojciec: Pirat - Ch Quinkin Astra Canina PT, PIP


ACD mam od 2008 roku, pierwszy był Orso ( Braveheart Dogs from Mad Maxx) druga Guerra ( Armada of Love Bugari), która dołączyła do nas w 2011 r. Obydwa psy były i są szkolone do ratownictwa, obydwa od wczesnego wieku szczenięcego. 
 Obydwa mają zdane  państwowe egzaminy w obydwu specjalnościach, terenowej i gruzowej. Obecnie jest tylko jedna klasa( 1)  uprawniająca do udziału w akcjach ratowniczych, egzamin klasy 0 jest wyłącznie wstępnym, dopuszczającym do klasy 1.
Obydwa psy co roku odnawiają egzaminy, głównie terenowe. Na dzień dzisiejszy Orso ma uprawnienia terenowe, Guerra terenowe i gruzowe (wykaz zespołów http://wssgr.sapsp.pl/#)
Obydwa psy mają też zdane egzaminy IRO (międzynarodowej organizacji ratowniczej).
Guerra doszła do najwyższej B klasy w terenie i niższej A klasy na gruzach, Orso ma A klasę terenową. 
Obydwa psy biorą udział w akcjach ratowniczych, obydwa maja na koncie odnalezienie osób podcas akcji. 

Pierwszy cattle trafił do mnie dość przypadkowo, drugi był świadomym wyborem. Pierwszy pies swietnie się sprawdził jako pies ratowniczy i towarzysz, dlatego drugi był tej samej rasy.

Zalety:
Pod kątem ratowniczym: wielkość, okrywa włosowa, budowa. Cechy charakteru: bardzo współpracujący z człowiekiem, bardzo dobry aporter, z ogromną motywacją utrzymującą się długo. Dość zrównoważony ( dość, bo nieco szybciej się pobudza niż wycisza), bardzo odporny na stres, w tym na stres przewodnika, elastyczny w szkoleniu, wybaczający błędy. Mocna psychika, przy słabym przewodniku zaleta ta staje się wadą, bo i pojawia się chęć władania światem. Żaden z moich psów nie boi się strzałów, niestabilnych podłoży, wysokości. Dotyczy to też kolejnego cattledoga, którego mieliśmy w grupie ratowniczej ( Małopolskiej Cywilnej Grupie Poszukiwawczo Ratowniczej).
Mam dwa psy, a mimo to ja jestem centralną postacią w ich życiu i zawsze przedłożą zabawę i pracę ze mną nad własne towarzystwo. 

Wady:
Wymagają doświadczonego przewodnika i/lub stanowczego przewodnika. Gdybym miała wybrać psa do sportu, nie byłby to prawdopodobnie cattle dog, byłoby to coś bardziej służbiście traktującego polecenia. Cattledogi mają tendencję do rozwiązywania problemów po swojemu. W sporcie to wada, w ratownictwie zaleta. Tłumaczę psom cel zadania, a jak je wykonać wymyślają same.
Największym problemem jest zazwyczaj niechęć do przedstawicieli swojego gatunku, trzeba bardzo dużo pracy i socjalizacji z psami, połączonej z mocnymi Podstawami posłuszeństwa.
W braku wypracowanego posłuszeństwa i socjalu łatwo stają się agresywne wobec psów a czasem i ludzi.
Wymagają bardzo dużo czasu w pierwszych dwóch latach życia. 

W chwili obecnej nie planuję kolejnego psa, mam nadzieję, że za kilka lat uda mi się kupić szczeniaka spokrewnionego z moją obecną suką, najchętniej po jej córce z pierwszego miotu. Guerra jest najlepszym psem ratowniczym jakiego znam, jej temperament, ogromna motywacja do pracy dają psa, który sprawdziłby się w większości sportów i prac, może z wyjątkiem psa przewodnika ( za mały i za twardy psychicznie) i dogoterapeuty.

Kupować zamierzam albo w Bugari FCI, albo tam, gdzie pojawią się psy blisko spokrewnione z psami Ewy Osuch, lub tam gdzie Ewa wskaże :)

Przy kupnie ACD zwracam, uwagę na zdrowie, psychikę rodziców, najbardziej zależy mi na socjalnej do ludzi matce szczeniąt, oraz na hodowli, która kładzie duży nacisk na prawidłowy odchów szczeniat. Nie kupię w kojcowej hodowli, ani domowej, jeżeli szczenięta nie są zadbane pod względem psychicznym. Oczekuję, że hodowca zajmuje sie maluchami, pokazując im świat przed wydaniem ich do nowych domów. Szukam szczeniat otwartych na kontakt z człowiekiem, dobrze czujących się w obcym terenie, łatwo wracających do rownowagi w chwili strachu ( np przy głośnej zabawce), conajmniej zainteresowanych rzuconą zabawka, a najlepiej kiedy biegnących po nią i wracających z nią. 

Alli po charakteryzacji do show The Affair






























LOREN C. MANZELL, NEW YORK, USA

Alli - Allied Intelligence Bugari

- Since when do you have dogs of this breed?  Since 1992
- How many ACDs have you had so far?  I have had 7 ACD’s

Sports/work:

o What do you train with your dog(s)? / In what sports do you compete? 

- I train dogs mainly for work in Movies, TV Commercials, TV Series and Print Work. I also train dogs in obedience, Service & Therapy work, basic herding, scent work and basic protection.
Since when? At what level? (eg Agility A1, obedience 0)
- I have been a Professional Trainer & Animal Handler for 46 years.
- I have worked in the movie business for 35 years.

o Why have you chosen this particular breed? ( Did you purchase a dog of this breed specifically for this sport/ work? Or maybe you already had a dog of this breed before you got interested in dog sports? Other criteria which were important for you in breed selection)

- I have owned and trained many breeds. I have always been partial to working and herding dogs.
- My First ACD was a rescued dog. From an early age he was a very talented, hard worker, one who learned quickly, could handle many different environments and tasks with ease and they kind of dog that would not stop working despite the challenges of different environments and irregularities in the desired tasks of the movie people.

- Often, in the movie business, we are informed of certain tasks that are required of the dog. We prepare the dogs for these tasks with as much time as we are given. We then we arrive at the job and the decision is made, by writers or directors, that the task should be changed and/or the environment is actually to be far more challenging than it was described to be. 


- For example; I was asked to have a stray dog trot slowly through a scene from point A to point B. When I arrived, I was informed that Point A was inside a building, and that the dog was running through a smoke filled set, the course of the dog was not a straight line (so the actual course the dog had to take was fro Point A, to Point B to Point C, the actors were dressed in military uniforms and were shooting rifles and machine guns through the scene at each other, and actors dressed as towns people were running and screaming through the scene. No time was given for me to prep the dog for all my newly discovered scene additions. The dog had to be sound enough to be trained to perform all this within 10 minutes before filming.


- My my present ACD, Allied Intelligence Bugari, (Alli) and my first ACD, Corey,  have demonstrated adaptability to the rigorous demands of my profession. Alli able show aggression when needed, she can perform physically challenging actions reliably and repetitively, she is able to work tirelessly and is comfortable in all environments without stress, she is easy to train on site and set and “Get it right,” every time, even when something new or unaccounted for challenge presents in the environment. These challenges can be, long and odd working hours, giant trucks driving in or by, loud noises, hot lights, odd or threatening behavior in actors or actor’s character being played, being handled by actors as owning the dog in the script and, as is often the case, subtle to extreme changes in the desired actions of the dog.


- I purchased my present ACD, Alli, from Ewa Osuch, a Polish breeder and now good friend, because of the detail she put into the breeding of Alli’s litter. Ewa spent a great deal of time researching a male with great character and sound temperaments in an effort to produce a litter that had herding, Search & Rescue and the potentials to perform many working venues, while still being capable of being a terrific pet and house dog. My dogs live with me in my house and are my personal dogs. I do not have a kennel.


In addition to researching a sound male to breed to her sound female ACD, Ewa also researched and implemented early socialization techniques with the puppies of her litters, from the very early days of their lives through the times they went to their new homes. These puppies were exposed to many new sounds, new textures, mild stresses, new and odd environments and a myriad of experiences prior to becoming 9 weeks of age. All of the exposures were founded upon building recovery and confidence in the puppies she had produced.

I watched as these puppies grew and flourished. I was thrilled to be a part of their growth process and more thrilled to become the proud owner of the puppy that Ewa and I worked closely together to choose for me.

o Advantages and disadvantages of this breed in regards to training for sport/work that you train (please expand this topic)

- The advantages of working with Australian Cattle Dogs in my profession, are that they are medium sized, smart dogs who are physically agile. They have a “doggy” look to them and can present on film as a wild looking dog, or a family pet. They are energetic, love to be involved in some type of work and love to learn. ACD’s are also a medium sized breed, one that is not too big and not too small so they can be included in diverse rolls in animal acting work.
- The disadvantages with many of the “Herders” for work in my profession are, sound and sight sensitivities, aggression, environmental overstimulation, hyperactivity and shyness.

- Only 2 of my ACD’s were and are able to handle the rigorous requirements of the movie work. Alli now and Corey when he was alive.


o Do you intend to choose or would choose another dog of that breed as sport/work dog next time or would prefer to choose a dog of other breed? Or maybe you would choose a dog of same breed but different line? If you would choose a dog of other breed, what breed would that be?

Why? (for example, this is not “it” / You simply do want to try something else, because you like different breeds/ maybe you plan other sport/ or maybe your dog is so wonderful that you are afraid that you will not manage to find another such great breed specimen and you do not want to compare other dogs with this one etc)
- As with many roles in movies, looks do come into play when directors and producers choose a dog for their production. Then the decision to use a specific dog is based upon the dog’s performance ability.  
- I have owned many different breeds of dog and I do now. I own 6 dogs, 3 of which are ACD’s, 2 Pit Bulls and 1 medium sized Terrier Mix. This is the least number of dogs I have ever owned. I would definitely choose an ACD again in the future, “if” the dog had the substance, balance and recovery in his character to enjoy this kind of work. I want my animals to enjoy their part in the “Team-work” effort as much as I enjoy sharing the job with them. 

o If anybody plans to purchase a dog of that breed to sport/work, what they should put special attention to in your opinion? Where should they search a puppy?

- I believe that the most important parts of selecting a specific dog for any kind of working life style is:
- If you are purchasing a dog from a breeder, make sure that the breeder is as open and honest with you as possible. 
- Try to determine if the breeder is as dedicated to his or her puppies, will take a puppy back and is open to communicating with you as often as you need and without judgment.
- A dedicated breeder can offer you a lot of sound advice on their breed.
- A dedicated breeder will try to give you all the information, videos of     the puppies and determination of character that the pup’s age allows.
- Try to meet the puppies and their parents, if possible.
- The nice part of acquiring a dog through a breeder is you are able to check parents and pedigree.
- Working dogs require physical health “and” mental health. 
- Know what characteristics you are looking for in a dog. 
- Be honest and fair with the dog you get and yourself.
- Allow the dog to reach his or her full potential.  
- Good working dogs can be found in rescue too.
- All dogs require dedication, love, training, time and skill to get the results you are looking for in any form of work.
- There are no perfect dogs. 
- There is no ‘one way’ to train a dog.

- To achieve “YOUR” perfect dog, you must put your heart and soul into the dog; no lesser investment from you will create the team-work, bond and trust required for success.



Shadow & Paulina Guz Fot. Anna Bronikowska
















  
Paulina Guz & Shadow Fot Zuzanna Musialik




















   








PAULINA GUZ, BYDGOSZCZ


Shadow - Born To Fly Bugari 11 mce Wrocław  2015 DCDC Super Pro Toss & Fetch




Jakiś czas temu zaczęłam szukać psa do sportu o zdecydowanych cechach charakteru, dlatego padło na wybór tej rasy. Są inteligentne, dość wytrzymałe i do tego wszechstronne. Znalazłam hodowlę, więc pojawienie się szczeniaka w domu było tylko kwestią czasu, a obecnie Shadow (z hodowli Bugari FCI), która jest ze mną od ponad dwóch lat, jest spełnieniem moich oczekiwań. Idealny towarzysz u mego boku, w domu pies rodzinny, a pracując daje z siebie wszystko. Bardzo lubi spędzać czas aktywnie, pozytywnie zaskakuje mnie na każdym kroku.
Naszym kierunkowym sportem jest dogfrisbee. Zdecydowanie to jest to! W zeszłym sezonie zadebiutowałyśmy we Wrocławiu na DCDC, w konkurencji Super Pro Toss&Fetch zajmując 11 miejsce i dostając kwalifikację na finały w Warszawie. To miłe początki w naszych wspólnych zmaganiach. Obecnie przygotowujemy się do sezonu, planujemy spróbować swoich sił w konkurencji freestylowej.


Uważam, że ta rasa idealnie nadaje się dla osób aktywnych, lubiących sporty kynologiczne. Potrzebuje nie tylko sporej dawki ruchu, ale przede wszystkim stymulacji umysłowej, w przeciwnym wypadku sam je sobie znajdzie i wyładuje energię, więc rasa nie spoczywa na samych laurach. Psy pełne temperamentu i wigoru, mają we krwi stróżowanie i instynkt pasterski. Jednak bardzo silny popęd zaganiania i podgryzania może odnosić się do ludzi, jak i do innych zwierząt, albo różnych pojazdów. Jest psem odważnym, dlatego to nic dziwnego jeśli próbuje się zmierzyć z jadącym samochodem. Wymagają stałego szkolenia i kontaktu z człowiekiem, cieszą się ze wszystkich ćwiczeń. Są posłuszne i wierne, ale w nieodpowiednich rękach, mogą być niezrównoważone. Właściciel takiego psa powinien być konsekwentny i stanowczy, nie nadaje się dla osób zapracowanych, niedoświadczonych i mało aktywnych, nie jest też psem 'dla alergików'.

Przyszły właściciel w wyborze psa powinien zwrócić szczególną uwagę na występowanie chorób genetycznych u tej rasy takich jak: dysplazja, głuchota czy problemy z oczami, np. postępujący zanik siatkówki. Rodzice planowanego szczeniaka powinni być przebadani pod kątem tych chorób oraz zgodności temperamentu i eksterieru ze wzorcem rasy. Wybierając ACD z myślą o sporcie proponuję psy z linii w których widoczna jest mocno podkasana dolna linia, kompaktowy zarys, smukły wygląd, ponieważ taka budowa, oraz umięśniona sylwetka w połączeniu z intelektem umożliwia szybką i zwinną koordynację w ruchu.





Diego u hodowcy Ewy Osuch


Diego podczas treningu terenowego . Fotograf Marta Czerwiec










































KATARZYNA KALINOWSKA, WROCŁAW 

Diego - Bring Them Home Bugari
Matka:  Roxy - Ch Va Bene Joyride PT, PTT1
Ojciec: Hawk - Lassic Blue Hawk TAN
Od kiedy masz psy tej rasy? Ile ich miałeś/masz? Pierwszy pies tej rasy. Posiadam od 2,5 roku
Sporty: Ratownictwo
Co trenujesz ze swoim(i) psem/psami? / W czym startujecie? Od jak dawna? Na jakim poziomie? (Np. agility A1, obedience kl.0)
Zaliczony egzamin terenowy klasy 0 i 1 oraz gruzowiskowy klasy 0. Od pazdziernika 2015 bierzemy udział w realnych akcjach poszukiwawczych.


- Dlaczego wybrałaś/eś tę właśnie rasę? (Czy specjalnie do sportu, czy może miałaś/eś ją już zanim zainteresowałaś/eś się psimi sportami? Inne kryteria, które były dla Ciebie ważne przy wyborze?)
Pierwsza decyzja o zakupie ACD zaistniała ponad 10 lat temu. W 2014 r. po przyjęciu mnie na stałe do Jednostki Ratownictwa Secjalistycznego musiałam podjąć ostateczną decyzję. Wybór był pomiędzy owczarkiem niemieckim z linii użytkowej a ACD. Kryteria, które miały wpływ:
-zdrowie rasy,
-wielkość (mówi się, że to psy komaktowe a do SAR jednak ma to znaczenie)
-szybkość uczenia się,
-wygląd w jakiś sposób też- nie trzeba ich szczotkować po treningach, nie wymagają specjalnej pielegnacji


- Zalety i wady tej rasy pod kątem szkolenia sportowego (tu proszę choć trochę rozwinąć temat ;-))
Zalety:
-bardzo nakierowany na pracę z przewodnikiem, ciągle czeka na polecenia do wykonania; bardzo dobrze odczytuje ruchy przewodnika (wystarczą delikatne gesty, żeby wykonał jakies polecenie;
- uniwersalność tych psów, wg mnie to dawny użytkowy owczarek niemiecki- sprawdza się w absolutnie każdej dziedzinie;
-duża odporność na stres ( w porównaniu do innych psów na treningu, ACD nawet po ogromnym obciązeniu psychicznym jest w stanie pracować), przez 2,5 roku podróżujemy autobusami, tramwajami i pociągami- zdarza się, że doczepia się ktoś pijany lub okropne dzieci, potrafi wtedy spać na pełnym “rozluźnieniu”
-dobrze ułożony “kotlet” to idealny kompan na wycieczki
-potrafią samodzielnie rozwiązywać problemy- np. na egzaminach wspomagać się tropieniem, byleby znaleźć zaginionego;
-sprawność fizyczna, duży plus w SAR, poruszanie się na gruzach bardzo swiadomie i dynamicznie

Wady:
- pierwszy rok trzeba poświęcić maksymalnie na socjal
- bardzo szybko się pobudzają i np. uruchamiają się wtedy pasterskie zapędy
- trzeba bardzo dużo pracować nad równowagą
-nie wahają się, jeśli trzeba ugryźć- wpisane w charakter pracy tych psów, nie czekają na decyzję wlaściciela
- bardzo łatwo można zabić wlasnego psa przez głuotę- nakręcony ACD na piłkę to duże wyzwanie dla rzucającego…

- Czy zamierzasz wybrać / wybrał(a)byś jako kolejnego psa sportowego przedstawiciela tej samej rasy czy innej? (Ewentualnie tej samej, ale z innej linii?)
Jeśli innej rasy, to jakiej?
Dlaczego? (Np. To nie do końca „to” / Po prostu chcesz spróbować czegoś innego, bo podobają Ci się różne rasy / może planujesz inny sport / a może Twój pies jest tak wspaniały, że boisz się, że nie trafisz już na drugi taki egzemplarz, nie chcesz innych z nim potem porównywać, itp.)


Dylemat dalej zostaje taki sam: owczarek niemiecki użytkowy lub ACD z przewagą na te “brzydkie kotlety”. Zdecydowałabym się na tą samą rasę i na szczeniaka po tym samym ojcu lub z tej samej linii.


- Jeśli ktoś planuje zakup psa tej rasy do sportu, na co powinien Twoim zdaniem zwrócić szczególną uwagę? Gdzie szukać szczeniaka?


Trafiłam do bardzo dobrej hodowczyni, która codziennie miała okazję obserwować szczeniaki i codziennie zdawać relację, który jak się zachowuje. Poza tym socjal jaki szczeniaki mialy do czasu odbioru zaowocowal pózniej :) Przyszły wlasciciel powinien zwrócić uwagę na charaktery rodziców, na warunki w hodowli. Jesli szuka ACD do sportu to z linii pracującej- materiał na mistrza gwarantowany.

Byczek podczas treningu z OSP Solarna


























JOANNA CHRUŚLICKA 

Byk - Byczek Fernando Bugari
Matka:  Roxy - Ch Va Bene Joyride PT, PTT1
Ojciec: Hawk - Lassic Blue Hawk TAN
Rasa: ACD od 3 lat, Byczek Fernando Bugari FCI to pierwszy pies tej rasy (wcześniej miałam 4 psy), obecnie jedyny.
Sporty: Ratownictwo-szukanie ludzi/członek GPR przy OSP Solarnia- za miesiąc pierwszy państwowy egz terenowy 0 , potem gruzy 0
Rasa wybrana ze względu na dużą energię psa i chęć do pracy, wierność, wyjątkową inteligencję. Tego psa kupiłam nie wiedząc jeszcze, że będziemy w Straży. Jego potrzeby i możliwości motywowały mnie do działań. Najpierw okazało się że zapamiętuje wiele komend, uczy się jednej w kilka minut, zdał egzamin z podstawowego posłuszeństwa jeszcze jako szczenię, pierwszy i drugi stopień z max ilością punktów. Świetna kondycja i ogrom energii sprawiły że poza sztuczkami, szukałam kolejnego zajęcia dla psa, tak trafiliśmy do OSP. Bardzo jest chwalony za wytrwałość w szukaniu, jest samodzielny co tu jest dużą zaletą, pięknie oznacza. Nakręca się z każdym szukaniem, są psy dla których 3 szukania z rzędu są męczące, my mamy odwrotnie.
Zalety: bardzo chętny do pracy, podstawowe dwie: kocha ludzi i silna ekscytacja na zabawę ewentualnie jedzenie- ułatwia szkolenie. Wyjątkowa inteligencja, nieograniczone możliwości w treningu, duża chęc współpracy, wierność. Mój  pies nie ma w sobie agresji w stosunku do innych psów, ale od szczeniaka miał socjal+ raz w tyg psie przedszkola i integracje. Mieszkał też z drugim psem, a własciwie amstafką, był jej podporządkowany.
Byk uwielbia się wspinać, gruzy, drzewa, nie stabilny teren to jego konik, wystrzałow się nie boi.
Wady: upartość, ma swoje priorytety, niezłomność w dążeniu do tego co wymyśli, mimo zakazów, wysoka pobudliwość.
Tak, wybrałabym psa tej rasy jako psa do sportów/pracy. Są odważne i zdeterminowane, uwielbiają się uczyć i gdy „coś" się dzieje. Zdolne, dobrej budowy, dobra sierść, dobra proporcja mięśni do masy, dobrze przyswaja jedzenie (oraz końską paszę, którą podkrada), mało wymagający w pielęgnacji, zdrowy/nie przerasowiony. Szukając psa do sportu polecam, największą uwagę zwrócić na hodowle dbające o zdrowie. 


Psy o dużej energii, wymagają doświadczonego przewodnika, ich inteligencja jest tak samo zaletą jak może być wadą. Wymagają właściciela z pomysłem, nie są to psy do „nic nie robienia”, to pracoholicy, zaniedbane mogą być dramatem.



Mu podczas treningu agility. Fot. Albert Szymonik























PAULINA KUŹMIŃSKA, WARSZAWA


Od kiedy masz psy tej rasy? Ile ich miałeś/masz? Pierwsza suka tej rasy, mam ją od 11.11.2014 r
Sporty:
Co trenujesz ze swoim(i) psem/psami? / W czym startujecie? Od jak dawna? Na jakim poziomie? Trenuję agility, Obi, PT, Rally-o. W planach też BH. Rekreacyjnie sztuczki, frisbee, obrona, bikejoring (suczydło kocha). Mu ma zdany egzamin na psa pokazowego i jest już po pierwszych zajęciach w szkole i przedszkolu. W tym roku planuję debiut w agility, obi, rally-o i zdanie PT1.

- Dlaczego wybrałaś/eś tę właśnie rasę? (Czy specjalnie do sportu, czy może miałaś/eś ją już zanim zainteresowałaś/eś się psimi sportami? Inne kryteria, które były dla Ciebie ważne przy wyborze?)


Chciałam psa bardzo pewnego siebie, o stabilnym i mocnym charakterze oraz bardzo sprawnego fizycznie. Kolor jest dodatkowym atutem ;) Poprzednia sunia jest psem bardzo inteligentnym, ale szybko się spalającym, szybko demotywującym, z bardzo słabymi popędami. Następny pies miał być jej przeciwieństwem. Mocny, szybki, odważny, zawsze chętny do pracy i zabawy, bez schiz, ale przy tym potrafiący przeleżeć kilka dni na kanapie, obojętny do obcych i z predyspozycjami do sportów. I nie miał być borderem (zupełnie mi nie pasuje ta rasa). Z tym, że chciałam cattla żeby móc z nim trenować, a nie wybierałam psa do sportu. Zakładałam, że z cattlem będę robić co najmniej to co ze Szczurem, czyli agility, posłuszeństwo i sztuczki + zobaczymy czy coś jeszcze nam przypadnie do gustu. Plan trochę nie wypali, bo za co byśmy się nie wzięły, to Mućka jest zachwycona ;) Oczywiście większość osób się dziwiła (agilitowcy w tym przodowali), że nie biorę bordera, bo cattle to za ciężkie, zbyt uparte, agresywne itp. Na pewno są mocniejszej budowy od większości bc, ale są przy tym bardzo szybki, skoczne i zwrotne (Mu potrafi przebiec za piłka pod maluchem – przypadkiem sprawdzane). Są uparte i samodzielne, ale przy tym to prawa ręka szefa i to bardzo grzeczna, jeżeli pilnuje się zasad i nie pozwala na wchodzenie na głowę. Są pewne siebie i swojej siły i nie pozwolą sobie w kaszę dmuchać. Po za tym są stabilne, odważne i maja dużo takiego życiowego sprytu. 


- Zalety i wady tej rasy pod kątem szkolenia sportowego (tu proszę choć trochę rozwinąć temat ;-))


Cattle są bardzo inteligentne i sprytne, ale przy tym dość niezależne, uparte i interesowne. Mu jakoś podskórnie wie, które komendy ma wykonywać w nocy o północy, a które to trening obi i może sobie pozwolić na więcej inwencji twórczej. Jest  bardzo zadaniowa. Jak jest robota to daje z siebie 101%, nie ma to sobie truchta i szuka patyka do noszenia. Widać w niej tą gotowość, ale energia i emocje nie tryskają z niej jak np. z ozików. Jest też poważna i skupiona, zwłaszcza w porównaniu z ozikim ;) 


Może długo pracować, nie nudzi się jakoś bardzo szybko, ale czasem muszę żonglować nagrodami, żeby utrzymać pracę na tym samym poziome (piłeczka która była najlepsza na świecie, po, raczej dłuższej chwili, może stać się nudniejsza). Uwielbia ruch i najlepiej się czuje w aktywnością męczących fizycznie np. agility, rower, frisbee. Do bardziej statycznych zajęć przekonała się niedawno, w okolicy drugiej cieczki. Wcześniej też to lubiła, ale teraz zdecydowanie bardziej się w to angażuje. Ale to może wynikać z tego, że cattle długo dojrzewają , o czym mówi sporo hodowców. Wracając do szkolenia. Uczy się szybko, w tej chwili większość sztuczek jest w stanie zrozumieć w czasie pierwszej sesji. Czasem najpierw robi, a potem słucha co do niej mówię i potrafi być w tym bardzo uparta. I bardzo zdziwiona, że nie ma za to nagrody. Na plus dla Mućki na pewno, to, że szybko wyłapuje schematy i lubi się ich trzymać. Na „minus” obrażanie się i sprawdzanie granic, czasem co kilka minut, zwłaszcza jak wcześniej coś było dozwolone/prawie dozwolone. Czasem się śmieję, że jej ulubiony powiedzeniem jest: jak czegoś nie można, ale bardzo się chce, to można.


Dużym plusem jest odporność na stres i hałasy. Czasem wdzięk czołgu w składzie porcelany bywa wygodny ;) Cattle potrafią znieść duże obciążenia też ze strony przewodnika. Mu jest dość nie wrażliwa na moje nastroje, ale wystarczająco, żeby smrodki dydaktyczne docierały do mózgownicy.


Mu nie jest bardzo szczekliwa, w pracy jest cicha (jak na razie jedynym wyjątkiem jest początek biegania przy rowerze), ale ma ten koszmarny, wysokotonowy szczek, przy którym mózg się zawiesza. I czasem jak nie zwracasz na pieska uwagi…


Trzeba jeszcze pamiętać, że to psi kamikadze. Jak biegnie za piłką, to nie patrzy czy po drodze stoi inny pies, człowiek, samochód. Przy skokach np. za frisbee podobnie, tylko tu dochodzi jeszcze wysokość na jaką mogą wyskoczyć (od razu powiem, że wysoko). To taka gniotsa nie łamiotsa. Przydaje się to, kiedy np. na psa spadnie hopka (bo ją staranował) i nie demotywuje go to, tylko biegnie dalej. Ale właściciel musi w tym zakresie myśleć za psa.


Mają mocne popędy, kochają się bawić i jeść (chociaż z suchym w misce różnie bywa). Bieganie za piłka, łapanie frisbee, szarpanie się z przewodnikiem i mordowanie zabawek na własna łapę – w tym cattle są świetne. Niestety trzeba się liczyć z tym, że na zabawki trzeba wydać trochę więcej i brać te mocniejsze. Np. dla Mu zwykłe dyski typu fastback są na jeden trening. Po kilku złapaniach dysk zamienia się w naleśnik, a na ostatnim treningu prawie odgryzła rant. Piłki ażurowe przeżywają max. kilka spotkań. Z jedzeniem nie jest bardzo wybredna, lubi np. rzeżuchę ;) Mało jadalne okazały się chrupki w misce. Końcówki dużych worków były zjadane prawie na siłę. Teraz jest na barfie i jest tym zachwycona 


- Czy zamierzasz wybrać / wybrał(a)byś jako kolejnego psa sportowego przedstawiciela tej samej rasy czy innej? (Ewentualnie tej samej, ale z innej linii?)

Jeśli innej rasy, to jakiej?
Dlaczego? (Np. To nie do końca „to” / Po prostu chcesz spróbować czegoś innego, bo podobają Ci się różne rasy / może planujesz inny sport / a może Twój pies jest tak wspaniały, że boisz się, że nie trafisz już na drugi taki egzemplarz, nie chcesz innych z nim potem porównywać, itp.)

Na pewno to nie ostatni ACD u mnie  Mam nadzieję na suczkę po Mu. Cattle spełniają praktycznie wszystkie moje wymagania. Kiedyś chciałabym też rudego, tak do kompletu ;) Pewnie pojawią się u mnie i inne rasy, bo jest kilka takich, które mi się podobają. Na minus mogę wpisać wielkość, zwłaszcza w agility. Według wzorca suczki powinny mieć od 44 cm, czyli najgorsza wielkość dla agilitowego psa (chociaż cattle są wystarczająco skoczne, żeby sobie poradzić w L). 


- Jeśli ktoś planuje zakup psa tej rasy do sportu, na co powinien Twoim zdaniem zwrócić szczególną uwagę? Gdzie szukać szczeniaka?


Biorąc pod uwagę, że to jednak z charakteru ciężkie psy, proponuję napisać do hodowców, a w Polsce mamy kilku świetnych, z olbrzymia wiedzą i doświadczeniem. 


Na pewno trzeba zwrócić uwagę na badania: dysplazja bioder, łokci, PRA, PLL,  prześwietlenia kręgosłupa w celu wykluczenia spondylozy i DISH, badanie słuchu i to jak rodzice i ich rodzina pracują i zachowują się na co dzień. 



W Polsce większość hodowców coś z psami robi, więc bez większych problemów można znaleźć sportowego szczeniaka dla siebie. 

Edwin de Vries i Cody podczas treningu ratowniczego gruzowego w Rotterdamie fot. Solferino
































EDWIN DE VRIES


Questionnaire for owners of sport/ working dogs

Breed: Australian Cattle Dog

- Since when do you have dogs of this breed? 1998
- How many ACDs have you had so far? 5

Sports/work:


- What do you train with your dog(s)? / In what sports do you compete? Since when? At what level? (eg Agility A1, obedience 0) 


I train SAR for 17 years. 4 times on world championship with 2 different ACD, 2 times Dutch champion.


- Why have you chosen this particular breed? ( Did you purchase a dog of this breed specifically for this sport/ work? Or maybe you already had a dog of this breed before you got interested in dog sports? Other criteria which were important for you in breed selection) 


I want to train SAR with a dog you don’t see often in this sport.


- Advantages and disadvantages of this breed in regards to training for sport/work that you train (please expand this topic)


-
Disadvantage of ACDs: often not social with other dogs, health problems, not so tough as they seem to be, an own will

Advantage of ACDs: rare appearance, eager to learn, an own will.


- Do you intend to choose or would choose another dog of that breed as sport/work dog next time or would prefer to choose a dog of other breed? Or maybe you would choose a dog of same breed but different line? If you would choose a dog of other breed, what breed would that be?

Why? (for example, this is not “it” / You simply do want to try something else, because you like different breeds/ maybe you plan other sport/ or maybe your dog is so wonderful that you are afraid that you will not manage to find another such great breed specimen and you do not want to compare other dogs with this one etc) 

The reason I would choose another breed is the anti-social behavior to other dogs and health problems.


- If anybody plans to purchase a dog of that breed to sport/work, what they should put special attention to in your opinion? Where should they search a puppy? 



They should put special attention to behavior, character and work capacity. The ACD is becoming less and less a working dog.